Biuro nieruchomości SCN Szczecin

Kontakt i lokalizacja

Szczecińskie Centrum Nieruchomości

Marszałka Józefa Piłsudskiego 1A
(bezpośrednio przy pl. Rodła)

70-420 Szczecin

 

tel.: (091) 812-20-11, -12, -13, -14

fax: (091) 486-07-71

kom.: 662 29-29-23 oraz 662 29-29-25

kom.: 606 280-280

 

napisz do nas

ZSPON

Wiadomość

Konferencja prasowa zorganizowana przez ZSPON.


16/03/2012

Tematem konferencji była proponowana przez Ministra Sprawiedliwości deregulacja zawodu pośrednika obrotu nieruchomościami.

 

Podczas konferencji obecni byłi:

- dziennikarze Telewizji Polskiej Szczecin i TVN,

- dziennikarze Radia ZET, TOK FM oraz Polskiego Radia Szczecin,

- dziennikarze prasowi Kuriera Szczecińskiego oraz Głosu Szczecińskiego.

 

ZSPON reprezentowane było przez Prezesa Dariusza Juszczyńskiego oraz dwóch członków Zarządu Anetę Remisiewicz i Sławomira Ledzińskiego.

 

W czasie konferencji Pan Dariusz Juszczyński przedstawił opinie i wątpliwości zarządu ZSPON i PFRN na temat deregulacji zawodu pośrednika oraz zagrożenia mogące pojawić się po zmianach wprowadzonych przez Ministerstwo.

 

Ustosunkowując się do argumentów Ministra Sprawiedliwości Jarosława Gowina:

 

1. Pan Sławomir Ledziński obalał tezę ministerstwa dotyczącą powstania kilku tysięcy nowych miejsc pracy skierowanych do osób w wieku do 25 lat - na podstawie badań wynika, że w krajach w których występuje znaczna ilość zawodów regulowanych (Czechy, Austria) bezrobocie jest mniejsze niż w tych krajach w których zawodów z ograniczeniami jest mniej. Pozwala to postawić tezę, że zniesienie tzw. barier nie wpłynie na poprawę sytuacji na rynku pracy i nie przyczyni się do zmniejszenia bezrobocia.

 

2. Pani Aneta Remisiewicz wyjaśniła, że obecne wymogi stawiane kandydatom na pośredników nie są, zgodnie z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego, barierą ani ograniczeniem dostępu do zawodu lecz tylko potwierdzeniem kwalifikacji osoby wykonującej ten zawód.

Ponadto, ustawowy wymóg dokształcania się pośredników jest gwarancją ich wiedzy i rzetelności oraz bezpieczeństwa transakcji zawieranych przez klientów danego pośrednika. Zniesienie wymogu odpowiedniego wykształcenia spowoduje spadek jakości usług świadczonych przez pośredników jak również przyczyni się do zmniejszenia bezpieczeństwa klientów obsługiwanych przez pośredników.

 

3. Pan Dariusz Juszczyński nawiązał w swojej wypowiedzi do wieloletniej pracy szerokiej grupy osób pracującyh nad stworzeniem zasad funkcjonowania rynku nieruchomości w Polsce. Wprowadzenie deregulacji zawodu pośrednika przyczyni się do zniszczenia tego, co z mozołem zostało już stworzone.

Zaznaczyć również należy, że w przypadku w którym obecne wymogi stawiane dla kandydatów na pośredników są dla kogoś zbyt wysokie, zawsze w takiej sytuacji może podjąć pracę w charakterze maklera nieruchomości i pracować pod nadzorem licencjonowanego pośrednika.


powrót
0
przejdź do listy zapytaj o oferty z notesu wyczyść notes